צריך הצללה? פרגולות יכולות לתת תוצאות מידיות 

האם אתה צריך הצללה מעל הפטיו או ליד הבריכה? פרגולות הצללה יכולות להיות הפתרון. פרגולות מסוג זה הנן מבנה עם גג פתוח שעליו מונחים קורות , לרוב בצורת שתי וערב. מבנה זה מספק צל ומוסיף אלמנט מעניין של ארכיטקטורה לנוף ביתך. עץ גדול המגיע מעל המקום בו אתה נמצא ומספק צל נעים הנו הפתרון האולטימטיבי, אבל לרוע המזל עץ כזה אינו זמין תמיד או יכול להיות מסובך מידי עבור סיטואציות אחרות.

עיצוב של פרגולות הצללה יכול לאגד בתוכו אלמנטים ארכיטקטוניים מהבית, בצורה שהפרגולה מהווה מעין המשך של הבית. לדוגמא הקורות יכולות להתאים לסגנון של הקורות המשמשות את הבית. והסיומות של הקורות האופקיות היוצרות את גג הפרגולה יכולות להתאים לפרט היוצר את המרזב של הבית. טיפ זה חשוב במיוחד בעיקר אם הפרגולה מחוברת אל הבית או שממש קרובה אליו. גם התאמת הצבע של הפרגולה אל הבית מהווה גורם חשוב בהמשכיות ובזרימה של המבנים.

פרגולות הצללה אשר עומדות בזכות עצמן ואינן מחוברות אל בית יכולות להוות נקודת בסיס והמוקד לעיצוב הגינה. עמודים מעוצבים בצורה מיוחדת  או לבנים אשר תומכים בקורות הגג יכולים להוות עיצוב מעניין. העובדה שהפרגולה אינה מחוברת או מונחת על הבית מאפשרת לתת לפתרון הצללה זה עיצוב משל עצמו אשר יתן ייחוד וישרה אווירה שונה על הנוף והעיצוב של הגינה.

כאשר אתה מעוניין לעצב פרגולות הצללה, שקול את כמות ההצללה שאתה מעוניין בה בשטח שמתחת לפרגולה. ישנם אנשים אשר מעדיפים את מבנה הגן ללא צורך בהרבה הצללה. במקרה זה הקורות העליונות המרכיבות את גג הפרגולה יכולות להיות מרווחות אחת מן השניה . מרחק של 45 ס”מ בין הקורות לא נותן יותר מידי צל. המרחק הכי קרוב בו שמתי קורות עליונות של פרגולה היה 15 ס”מ. היה זה בבריכת שחיה שבו מקום הצללה היה נחוץ. כאשר הצללה מירבית נחוצה הקורות העליונות יכולות להיות מכוסות גם בכיסוי נוסף אשר ייתן את ההצללה הרצויה.

גורם בעל חשיבות גבוהה ביותר בפרגולות הצללה הוא נושא התחזוקה. אף אחד אינו מעוניין בעוד משהו לצבוע. ולכן לדעתי כדאי להשתמש  בלבנים ואבנים לעמודים עליהם מונח הגג, גם פרופילי אלומיניום אינם נרקבים ולא זקוקים לצביעה. קורות גושניות המעובדות היטב הן לדעתי פתרון טוב לקורות הגג של פרגולת ההצללה.

אם איננו מעונינים בפרגולת אלומיניום קורות שעברו טיפול מיוחד אינן זקוקות לצביעה . אך עם זאת יש לשים לב לכך שהן משנות את הצבע לאחר זמן ופגעי הזמן והטבע גורמים להם לחריצים ובקיעים.

נושא הגובה הוא נושא חשוב מאוד. אתה לא מעוניין להרגיש אי נוחות שכאילו הראש שלך עומד להתקל בקורות פרגולה. ולכן אני לא מתכנן את גובה הפרגולות פחות מ2.4 מטרים. המקום הטוב ביותר לחבר את פרגולות ההצללה אל קיר הבית הוא הגורם המשפיע ביותר מבחינתי לקביעת הגובה. הפרגולות צריכות להתחבר לבית במקום שלא מסתיר חלונות או מכסה פרט ארכיטקטוני משמעותי. חשוב גם לשים לב איך פרגולה משתלבת עם קו גג הבית. החלטת הגובה בסיטואציות אלה היא ספציפית לכל פרויקט בנפרד. ברוב המקרים הפרגולות מותקנות מתחת למרזב. בעבר עשיתי פרגולות שהיו קרובות לבית אך לא היו מונחות או מחוברות אליו, ושהיו גבוהות מקו הגג הקרוב אליהן. באופן בסיסי הפרגולות לא צריכות להראות ככאלה שנבנו בשלב מאוחר מבניית הבית אלה פרגולות שהיו שם מאז ומעולם.

מידות הפרגולות (רוחב ואורך) נקבעות על פי הייעוד. האם פרגולות מכסות פטיו קיים או דק? האם ישנו גודל מסויים שמצריך הצללה מעל הבריכה? החלק המאתגר בעיצוב פרגולה גדולה הוא להפחית את מספר העמודים הפנימיים למינימום. מצד אחד עמודים אלה עומדים באמצע ומפריעים, אך מן הצד השני הם נחוצים לתמיכה מן הצד השני. ככל שהקורות האנכיות עבות ורחבות יותר ניתן להגדיל את המרווח בין העמודים ומאפשר להפחית את העמודים הפנימיים. יש צורך להעזר בתרשימים המספקים את הנתונים , כמה המרחק שכל קורה יכולה להיות באוויר ללא תמיכת עמודים.  

gamliel