פרגולות ברזל 

פרגולות ברזל

לעיתים רבות ישנו בלבול בין סוככים לפרגולות, לדעתי ההבדל העיקרי בין פרגולות לסוככים הוא בכך שהפרגולות הנן מבנה שלם בזכות עצמו העשוי קונסטרוקציה של עץ או מתכת, ואילו סוככים אינם שלמים ללא כיסוי המחובר אל שלד הסוכך. אבל אבחנה זו אינה כל כך ברורה לרוב האנשים ולכן הרבה פעמים מתיחסים לסוככים כפרגולות ברזל. אני רושם זאת מכיוון שכמעט ואין פרגולה העשויה ברזל אלא עץ או אלומיניום ולעומת זאת סוככים קבועים כמעט תמיד עשויים ברזל. אבל לצורך המכתב הזה אשתמש בביטוי הנפוץ פרגולות ברזל.

שלד פרגולות ברזל עושי לרוב מברזל מגולוון, הגילוון נועד בכדי למנוע את החלודה מהרזל הרגיל המכונה בעגה המקצועית , ברזל “שחור”.לעיתים בונים את שלד הפרגולות גם מאלומיניום , בעיקר באזורים הקרובים לים ובמקומות המצריכים מבנים קלים במיוחד. אולם בשל הקושי היחסי בעיבוד האלומיניום , בצורתו המקובלת בענף והמחיר בגבוה יחסי של האלומיניום השימוש בפרגולות אלומיניום קטן במיוחד. פעם הששתמשו גם בעץ אך מכיוון שעמידות העץ לאורך השנים נמוכה עבר רוב היצור לברזל.

פרגולות ברזל מגולוון חזקות ועמידות מאוד בכל עונות השנה, הן נותנות צל בקיץ והגנה בפני גשם בחורף. פרגולות ברזל יכולות להגיע במגוון גדלים ולמגוון רחב של שימושים. משתמשים בפרגולת ברזל לקירוי רחבות של סחורה, להצללה על פתחי חנויות, לסגירות חורף של אולמות אירועים ועוד.

מוטות הברזל ניתנות לעיבוד ולכן אם פעם היו פרגולות הברזל מופיעות בצורת קופסא בלבד הרי היום הדרישוה לעיצוב גוברת ואנו יכולים למצוא את הפרגולות במגוון רחב של צורות כגון: גל, פגודות ועוד.

על שלד הברזל מותחים כיסוי. לרוב הכיסוי עשוי PVC. יריעות הPVC מספקות את הצל הנדרש בקיץ וכן הגנה בהגשם בחורף. לעיתים הכיסוי של הפרגולות נעשה באמצעות בד דרלון. משתמשים בבד זה כאשר השימוש העיקרי של הפרגולות הוא בקייץ או שהעיצוב והמראה של הפרגולה חשוב ביותר. היתרון של הבד הוא שהוא נחשב ליפה יותר ואסטטי, החסרון שלו הוא שהוא אינו עמיד במאת האחוזים לרטיבות.