סוכך למרפסת

כמעט כל הישראלים משקיעים זמן וכסף רב בבית שלהם. זוג קונה בית או בונה בית לעיתים רחוקות ולרוב זוהי ההשקעה הגדולה ביותר שיעשה בימי חייו. החלום של כמעט כל הזוגות הישראלים הוא גינה או לפחות מרפסת, איזשהו מקום שבו נוכל לשבת ביום שבת ולאכול את ארוחת הצהריים בשקט או לשתות את כוס הקפה של הבוקר. לכן מאוד מפתיע שדווקא מנושא חשוב כמו סוכך למרפסת, אנשים מתעלמים כמעט לחלוטין כאשר הם באים לרכוש או לתכנן את ביתם, וכאשר הם נזכרים בכך, בלית ברירה, ההוצאה וכאב הראש גדולים בהרבה.

“חלמנו הרבה על הבית החדש. השקענו את כל מרצנו בבחירת הכיסאות למרפסת, בעיצוב של מעקה הקרמיקה , רבנו על סוג הרצפות אבל כאשר התיישבנו ביום שישי קייצי לאכול צהרים גילינו שאי אפשר לשבת יותר מ-5 דקות, הזענו, התחלנו להיות עצבניים ולבסוף נכנסנו הביתה”.

סוכך למרפסתכל זה יכל היה להיפתר אם במהלך תכנון הבית היו חושבים על גגון למרפסת. הסוכך נותן צל ומאפשר את הישיבה במרפסת גם בשעות שבהם השמש בשמיים. מעבר להגנה מהשמש הישירה סוככים מורידים גם את הטמפרטורה של המרפסת ומאפשרים שהייה נוחה יותר.

אז למה לא להתקין סוכך למרפסת לאחר שנכנסים לבית?

סוכך, בניגוד לוילון, הוא אביזר גדול וכבד המצריך התקנה מקצועית. לו היינו מתכננים את הסוכך למרפסת עצמה או לפחות את מיקומו כחלק מתהליך התכנון הכולל של הבית – היינו יכולים למנוע שני דברים:

– את הקידוחים והאביזרים השונים שאנו צריכים במקרה ומתקינים את הסוכך מאוחר יותר.

– שילוב הסוכך למרפסת כחלק מהמראה הכולל היה זורם ואסתטי יותר.

נקודות נוספות למחשבה

את תפסי הסוכך – החלקים שמחברים את הסוכך לקיר, יש צורך לעגן בקורת בטון. ואם אין קורת בטון יש צורך להכין חיזוקים מיוחדים. מחשבה על הנושא לפני היתה מאפשרת להכין את הבטון במקומות הרלוונטיים כחלק מהקיר ולהימנע מעלויות נוספות ובפגיעה במראה הכללי של הבית.

נושא משמעותי נוסף כשאנו מתכננים סוכך למרפסת הוא האחידות של הסוככים בבתים משותפים. כמעט כל בעלי הבתים זקוקים להתקנת סוכך למרפסת אך קניית ותכנון הסוככים לא קיים, אז כל בעל דירה קונה סוכך למרפסת בזמן אחר מחברה אחרת ובצבעים ועיצובים שונים. ולאחר שנים מעטות חזית הבניין המשותף נראית כמו ערב רב של צבעים וצורות , ממש לא כפי שתכנן האדריכל מראש.  

באתר סוככי השרון תוכלו למצוא מגוון סוככים המתאימים למטרת סוכך למרפסת. בחרו את המתאים לכם והתקינו גגון למרפסת בהתאמה אישית.