סוכך – ערך 

תרגום הערך מויקיפדיה

סוכך או סככה הוא כיסוי המחובר לקיר החיצוני של מבנה. הסוכך  מורכב בדרך כלל של מבד דרלון או בד פוליאסטר – PVC, כאשר לרוב הוא נמתח בחוזקה מעל שלד של ברזל, אלומיניום, פלדה, עץ או במקרים נדירים – חומר שקוף (למשל כאשר הסוכך משמש כדי לכסות פנלים סולריים בקיץ).

לשלד הסוכך מבנה של מסבך, או מסגרת כאשר צורתו מישורית.

מיקומו של סוכך על מבנה עשוי להיות מעל דלת, חלון, או מעל  מדרכה או מעבר. כאשר מחזקים את הסוכך באמצעות תוספת של עמודי חיזוק הסוכך יכול להפוך לחופה, אשר יכול להוות מבואה מוגנת ואשר כאילו “מאריכה” את הבניין. לדוגמא במקרה של כניסה למלון.

מסעדות משתמשות לעיתים קרובות בסוככים בכדי לקרות שטחים נרחבים ורחבות חיצוניות עבור שולחנות האוכל, מסיבות, או עבור אזור הקבלה של האורחים. במבנים מסחריים, על הסוכך מודפסים לעתים קרובות פרסומות ופרטים כגון שם העסק וכתובתו, והסוכך משמש כשלט פרסומת ולוח מודעות לכל דבר, בנוסף לתכונות הסוכך הנוספות של הגנה בפני פגעי מזג האויר כשמש, רוחות וגשם.

באזורים עם מזג אוויר חורפי, נהוג להשאיר את הסוכך למשך כל ימות השנה ולא לקפל אותו בסוף הקיץ, סוככים אלה בנויים בצורה כזו שתאפשר להם לשרוד את תנאי מזג האויר הקשים של החורף.

הסטוריה

סוככים שומשו לראשונה על ידי התרבויות העתיקות של מצרים וסוריה. הם מתוארים כ”מחצלות ארוגות” שהצלו על הדוכנים בשוק.

סוככים מתקפלים / נעים

במחצית השנייה של המאה ה-19, הפופולריות של יצור סוככים מתקפלים גדלה באופן ניכר. בעבר לסוככים היתה מסגרת קבועה וכאשר רצו לקפל את הסוכך נהגו לגלול את הכיסוי באופן ידני על פני הקורות של הסוכך.

לעומת זאת לסוככים מתקפלים שהותקנו בחזיתות חנויות וסוככי חלון היו זרועות הארכה שהתחברו לחזית הסוכך. הקיפול של הסוכך נעשה באמצעות הרמה של הזרועות כלפי הקיר באמצעות חבל פשוט.

בשל העובדה שכיסוי הסוכך נשאר מחובר לשלד, הסוכך המתקפל איפשר גמישות רבה הרבה יותר בפונקציונאליות של הסוככים. בעלי חניות והמשתמשים של הסוכך יכלו לשלוט באופן רציף על כמות הכיסוי של הסוכך בהתאם למצב מזג האויר. כאשר השמש יצאה מבינות לעננים יכלו לפרוס את הסוכך בקלות, ובמקרה של מזג אויר רע שהופיע פתאום, בעל הסוכך יכל לקפל במהירות את הסוכך כלפי הקיר, מקום בו היה מוגן הסוכך מפני משבי רוח.

למרות היתרונות המוזכרים לעיל, לסוככים המתקפלים של התקופה ההיא היו גם חסרונות: כאשר קיפלו את הסוכך כלפי הקיר בד הסוכך לא היה מגולגל בגליל כפי שהוא מגולגל היום אלא נאסף כלפי הקיר בצורה טבעית. צורת איסוף זו לא מנעה לחלוטין את הפגיעה של הגשם והרוח אלא הפחיתה אותם באופן משמשעותי. בנוסף החומרים שהשתמשו בעבר ליצור הסוככים לא היו מתקדמים אלה בדי פשתן או כותנה רגילים ולכן הבלייה של הבדים היתה מואצת ולאחר פרקי זמן לא ארוכים נראו הבדים מוזנחים ובלויים והיה צורך להחליפם.

בתקופתנו התגברו על הבעיות הללו, היום השימוש הנפוץ ביותר בסוככים אלה הם בתור סוככים למרפסת, כפי שהוזכר לעיל, על ידי איסוף הבד לגליל ולמול דרישה של הלקוח הבד של הסוכך נאסף לתוך קסטה אטומה, וכן על ידי שימוש בחומרים מתקדמים לכיסוי הסוכך.

awning