סוכך זרועות חשמליכאשר אומרים סוכך חשמלי או סוכך זרועות חשמלי, מתכוונים לרוב לסוכך מתקפל אשר מנגנון הקיפול שלו נעשה באמצעות מנוע ולא באמצעות מנגנון מכני המונע ידני. (ישנן גם פרגולות אשר ניתן לשנות את כמות האור החודרת דרך השלבים של הפרגולות אשר יכולים להיחשב כסוכך חשמלי אך השימוש במונח זה לתיאור הפרגולות המסתבסבות נדיר יחסית).

הצורך בצל היה קיים בארצנו מאז ומעולם , עוד מימי “איש תחת גפנו ותחת תאנתו”. המבנים הראשונים שהצלו היו הפרגולות בתקופה מאוחרת יותר אנו פוגשים גם בסוככים. סוככים היו יריעות של בד המונחות על גבי קונסטרוקציות. אולם ברבות השנים גילו האנשים שישנו צורך בקיפול ופרישה של הסוכך בכדי להפוך אותו לשימושי הרבה יותר, וכך פתחו לראשונה את הסוככים המתקפלים. הסוככים המתקפלים הראשונים המוכרים לנו היו סוככים קבועים אשר הצלו על הדוכנים בשוק. כאשר הגיעו הסוחרים בבוקר פרסו את הסוככים וכאשר סגרו את הדוכן בערב קיפלו אותם. הקיפול לא נעשה באמצעות מנגנון כלשהו אלא פשוט על ידי קיפול הבד ידנית.

קשה לנו היום לדמיין כל בעל חנות בסוף היום לוקח את הבד של הסוכך ומקפל אותו ידנית, ולכן פתחו יצרני הסוככים מנגנונים שונים שיאפשרו את הקיפול / איסוף של סוככים ופתיחתם באמצעים קלים הרבה יותר. בתחילה רוב האמצעים היו ידניים אולם עם התפתחות הטכנולוגיה עוד ועוד סוככים מאפשרים קיפול וסגירה בלחיצת כפתור אחת על מתג באמצעות מנועים חשמליים , על ידי שימוש בשלט. ולאחרונה גם באמצעים הסוגרים ופותחים את הסוככים כתלות במזג האוויר והמצב הכללי של הבית כגון: חיישני שמש, חיישני רוח וחיבור אל מערכות הבית החכם.

סוכך זרועות חשמלי

הסוג הנפוץ ביותר של סוכך חשמלי הוא סוכך זרועות. השימוש במנוע בסוכך זה הוא הנפוץ ביותר מכיוון שהקיפול והפריסה הידניים ארוכים יחסית בזמן, ונעשים לעיתים תכופות במהלך היום. המנוע של הסוכך החשמלי מותקן בתוך צינור הגלילה של הסוכך. ועל ידי גלגול הצינור הוא שולט במידה הפרישה של הסוכך החשמלי. כאשר הוא מסתובב לצד אחד הבד נאסף ומושך את הבד אל הגליל. וכאשר המנוע מסתובב לצד השני הוא מאפשר לקפיצים אשר בזרועות לפרוש את הבד. לסוכך חשמלי ישנם סוגי מנועים רבים הנבדלים במחיר ובאיכות. ככל שהיציאה של הסוכך גדולה יותר יש צורך במנוע חזק יותר. גם לרוחב הסוכך יש השפעה על חוזק המנוע אבל בצורה פחותה הרבה יותר מההשפעה של היציאה על חוזק המנוע.

סוכך חשמלי מסוג סוכך מרקיזה

גם בסוכך חשמלי מסוג מרקיזה המנוע נמצא בתוך גליל , אך בעוד בסוכך זרועות הגליל אוסף אליו את הבד. בסוכך חשמלי מסוג מרקיזה על הגליל מסתובב החוט אשר אוסף את שלבי המרקיזה. והמנוע בעצם מחכה את תנועת המשיכה הידנית.