חוק הפרגולות – על פתרונות הצללה ועוד

”חוק הפרגולות” אותו יזם שר הפנים גדעון סער, אושר באוגוסט 2014 ואיתו הבשורה והשינוי, קיצור תהליכים בדרך לפרגולה או סוכך ביתי. החוק החדש בעצם מהווה תיקון לרפורמת המרפסות שהציע ראש הממשלה.

החוק לא מאפשר לבנות את כל סוגי הפרגולות בכל הגדלים וללא כל מגבלה, אלא מזרז את תהליך הרישוי בנוגע לבניית מבנים, סגירות מרפסת, חיפוי וכמובן הקמת סוכך או פרגולה מושקעת. המטרה של החוק היא לייעל את הליך הרישוי, כך שבתוך 45 יום יהיה לכל אזרח היתר לתוספת של עד 25 מ”ר למבנה קיים.

פרגולה לבית פרטי

השינוי בחוק הפרגולות מתבטא בקיצור זמני ההמתנה:

  •  הסחבת הלא נעימה
  •  ההקלה על האזרח בנוגע להנפקת האישורים
  •  זירוז התהליכים שלקחו לפעמים שנים
  •  בעבר הרשויות לא נתנו לעשות סגירות (מרפסת, פרגולה, חניה וכו’) ללא אישור – אולם בעקבות החוק שיצא בראשון לאוגוסט, האזרח מקבל אישור מהעירייה בזמן קצוב

האישור נדרש מהרשויות רק עבור סוככים או פרגולות קבועות (למשל, פרגולות עץ), יציבות וקשיחות, ולאחר האישור נדרשים לשלם מיסים עבור תוספת הבניה.
כאשר רוצים לבנות סוכך או פרגולה נפתחת ונסגרת, לא צריך לקבל אישור מהרשויות  או השכנים כלל וכמו כן בעל הפרגולה או הסוכך לא נדרש לשלם מיסים עבור תוספת הבניה וזה יתרון גדול. כיום קיימים מגוון רחב של סגירות שמתאימות להגדרה הזו. החל מסגירות זכוכית, פי. וי. סי. ואלומיניום, הניתנות לפתיחה בקיץ וסגירה בחורף.

הוספת פרגולות, הצללות ועוד

חשוב לציין כי הוספת סוככים, פרגולות, ואפילו וילונות בחדרי זכוכית או תריסים חשמליים, משנים ללא היכר את החלל ומשדרגים אותו ואת הנכס. פרגולת אלומיניום, הצללה למרפסת ואפילו הקמת חדר שמש יוקרתי או סגירת חורף שתמנע רטיבות וגשם, יוסיפו לנכס, יקלו את חיי הדיירים ויוסיפו יופי וחלל בו ניתן לשבת.

כיום ניתן לבנות פרגולה או סוכך תוך שבועיים, מרגע שיש ללקוח את האישור. סוככי השרון מתכננים ומתקינים סגירות חורף, סגירות מיוחדות המתאימות לסוכה (סוכך הניתן לכיוון ושינוי מיקום), פרגולות ושלל פתרונות בתקציב מוגדר, ובהתאם לנתוני הנכס. וכמו כן מתמחים בפרגולות אלומיניום עם גג פתיחה והצללת אזורים. המקצועיות בתחום הזה חשובה מאוד ולכן חובה להתאים את הסוכך או הפרגולה למבנה הקיים ולקבל אחריות, במיוחד אם מדובר במבנה שדורש בידוד מחום וקור.

יש לציין כי כיום קיימות מספר שיטות סגירה ותיחום במחירים סבירים מאוד, תלויי חומר ועבודה. מניסיוננו ללקוח הישראלי אין העדפה לפרגולה זו או אחרת והוא מחפש סגירות והצללות בהתאם לתקציב וייעוד השינוי במבנה, תוך חיפוש אחר רעיון עיצובי שניתן ליישם בנכס הקיים. לא עוד ביורוקרטיה וסחבת, המתנה ארוכה לאישורים ומחירים בשמים.